top of page

קלפים השלכתיים, קלפי הנחיה ואימון

קלפים השלכתיים הם כלי עוצמתי למנחי קבוצות ומטפלים. הקלפים ההשלכתיים עוזרים לייצר גשר בין העולם הפנימי והחיצוני של בוחר הקלף וכך לסייע למטפל או מנחת הקבוצות לייצר שיח עמוק, כנה וללא שיפוטיות. בואו נראה ביחד מה הם קלפים השלכתיים, מה היתרונות שלהם ואיך בכלל משתמשים בהם.


מה זה קלפים השלכתיים?

קלפים השלכתיים הם אסופת קלפים עליהם יכולים להיות מודפסים ציור, תמונה, מילה, משפט משיר, פסקה או שילוב של האלמנטים הללו. הם נקראים לעיתים קלפים טיפוליים או קלפי אימון.

הקלפים מאפשרים "להשליך" רעיון, מסר, תחושה או מחשבה על הקלפים, להרחיק את התשובה. כלומר, הקלף משמש למעשה מעין "גוף שלישי יחיד" המסייע למטופל לעבור לשיח בגוף ראשון ביתר קלות.

הקלפים הם לא(!) קלפי מסרים, כמו טארוט, מאחר ואת הפירוש לקלף הנבחר - נותן מי שבחר בקלף ולא אף מפרש חיצוני.קבוצה בוחנת קלפים


למי כדאי להשתמש בקלפים השלכתיים?

אנשי מקצוע כמו מטפלים בתחום הפסיכולוגיה, מטפלים רגשיים, CBT, NLP, תת מודע, אנרגיה ורוח.

בנוסף, מגשרים, מאמנים ויועצים, מנחי קבוצות (טיפוליות, תהליכיות וחד פעמיות) ימצאו בקלפים כלי עוצמתי לתקשורת מקרבת.

בקלפים אפשר להשתמש במפגש חד פעמי כמו ריטריט או במפגשים תהליכיים. בקבוצה או אחד על אחד.

כמובן שקלפים השלכתיים יתאימו לכל מי שרוצה לפתוח שיחה, לאתגר שיח ולדבר עם אחרים כמו בני זוג, ילדים ובני משפחה וחברים.


מה היתרונות של קלפים השלכתיים?

הקלפים ההשלכתיים יוצרים גירוי ויזואלי ומאפשרים לענות על שאלות באופן מורכב ומלא.

הקלפים נטולי פרשנות ובכך מאפשרים לכל אדם לנתח את הייצוג בקלף לפי עולם האסוציאציות שלו. אין נכון או לא נכון, הקלפים מאפשרים את הריבוד בתשובות ובמתן תשובה נטולת שיפוטיות או תחושה שיש אמת אחת.

קלפים השלכתיים משמשים מעין תווך חיצוני המאפשרים למטופל לחשוף יותר מאשר ללא כלי חיצוני. כמו כן, לפעמים בחירה בקלף אחד ולא באחר עשוי לסייע למטפל להבין עוד דברים שהמטופל לא אומר.

אמנם הבחירה בקלף מודעת, אך גם יש חלק לא מודע שהבוחר משתמש בו בעצם הבחירה. על החלק הזה חשוב להתעכב ולנסות להבין מה החלק התת מודעי מנסה גם הוא להגיד.


מה היתרונות של SHARING?

קלפי SHARING הם קלפי תמונה, ריאליסטים, שצולמו במצלמת פילם. היתרון של פילם הוא תחושת האלמותיות של התמונה. אין לדעת אם התמונה צולמה לפני שנים, היום או בעוד שנים.

תמונה מאפשרת חיבור גם של אנשים שלא מתחברים לאיורים מופשטים או ציורים שאינם ריאלים.

כאשר יש תמונה ללא מילים, הפירוש מאוד נרחב, והאפשרויות אינסופיות. מילים לפעמים "סוגרות" את התשובה האפשרית, גם אם נאמר בפירוש להתייחס לתמונה ולא למילה.

את קלפי SHARING ניתן להרכיב כחפיסת קלפים מותאמתת באופן אישי לפי הצרכים שלכם. למשל אם אתם עובדים עם נוער, נשים, אוכלוסיה דתית, קבוצה או יחידים יש לכם צרכים אישיים שחבילה כללית לא תמיד תהיה מתאימה. תוכלו להרכיב חבילה מותאמת במיוחד עבורכם.

לאחר רכישה של חפיסת קלפים (בהתאמה אישית או מוכנה), ניתן "לרענן" את החפיסה הקיימת במספר קלפים ובכך להתחדש ללא צורך לקנות חפיסה חדשה בכל פעם.ידיים מחזיקות קלפי sharing במניפה


מתי נשתמש בקלפים השלכתיים?

ניתן להשתמש בקלפים השלכתיים במרחב הקבוצתי, במרחב הטיפולי, באימון, ברטריט או כשנרצה להעמיק בנושא מסויים. הקלפים מתאימים לשימוש במפגש חד פעמי או במספר מפגשים תהליכים.

באמצעות הקלפים ניתן לעבד חוויה, להעלות אסוציאציות מתוך אירוע, להתבונן בשאלה שצפה להיעזר בקלפים לקבלת החלטות או להעמיק בתהליך שעוברים.


איך משתמשים בקלפים השלכתיים?

הקלפים ההשלכתיים הם טריגר ליצירת שיח. ניתן לשאול שאלה ולאפשר למשתתפים להסתכל על התמונה ודרכם לענות עליה. יש לתת זמן לכל המשתתפים מבלי לדחוק, ולשאול שאלה ברורה שתנחה את המשתתפים לענות.

ניתן לעבד באמצעותם אירוע, לפתור אתגר קבוצתי, העמקה בנושא רגיש.


20 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page